top of page

Kdo jsem?

Obavy z návštěvy psychologa

Poradenské práci s dospělými se věnuji od roku 1997. Začínala jsem jako "lovec mozků", ale po třech letech této práce jsem dostala nabídku, která změnila můj život - profesní i osobní. Nastoupila jsem do nově založeného oddělení zaměřeného na dlouhodobý systematický rozvoj managementu - prvního v ČR (Český Telecom). Individuální práce s lidmi, jejich tématy, osudy a vývojem mě nadchla natolik, že jsem si prohloubila vzdělání (k psychologii a sociologii v managementu, vystoduvané na VŠE jsem přidala klasickou jednooborovou klinickou psychologii na FFUK) v této oblasti a zvolila si ji jako svou profesi natrvalo. 

Od roku 2000 stojí moje práce na dvou nohách - komerční, kde funguji jako krizový poradce pro manažery, kouč, shadow a lektor tzv. měkkých dovedností; a na privátní - kde funguji jako psycholog a kouč pro klienty, kteří přijdou "z ulice", tj. objednají se do poradny. 

Mojí celoživotní potřebou je "hledání a pochopení smyslu" a tuto "deformaci" promítám i do své poradenské práce. Proto mě často vyhledávají klienti, kteří prožívají tzv. psycho-spirituální krizi a potřebují uchopit širší souvislosti v otázkách:

Kdo jsem? Co tu dělám? Kam mám jít?... abych naplnil smysl svého života. Toto společné hledání je pro mě neustálou výzvou, detektivní prací a hluboce naplňující zkušeností. Doslova: podstatnou částí smyslu mého vlastního života. 

A protože otázka smyslu provází lidstvo od nepaměti, stále studuji různé zdroje (náboženské, filozofické, esoterické) a sleduji jak šamanské, tak kvantově fyzikální postupy na poli objevování vědomí a pátrání po univerzální pravdě. 

Řada lidí má z návštěvy psychologa strach. Jedni mají pocit, že je to „ostuda“, když nezvládají své potíže sami a přitom jsou dospělí a ještě by to měli někomu přiznat! Druzí se zase obávají, že jen co překročí práh místnosti, psycholog jim rentgenovýma očima uvidí až do žaludku… Další žijí v domnění, že psychologické poradny jsou jen pro „cvoky“ a životní ztroskotance. Co k tomu říci?

Rozhodně nikomu nevidím do žaludku (ani bych o to nestála, brrr!). Z práce se svými klienty také vím, že většina z nás řeší své radosti i strasti zcela samostatně a dostatečně bravurně. Některé životní momenty jsou ale natolik těžké, že se konzultace u psychologa (i jednorázová) může  hodit.

Vědomí, že "potřebuji podporu a umím si ji najít" je příznakem výborného duševního zdraví a „normálnosti“. To znamená, že přijít si popovídat do poradny je „zdravé a normální“. Většina mých klientů jsou obyčejní lidé, kteří žijí svůj život s jeho radostmi i strastmi. Jen buď řeší něco aktuálního, nebo využívají poradnu pro zastavení, přiblížení se k sobě a své podstatě, nebo urovnání myšlenek a názorů.

 

VZDĚLÁNÍ

ODBORNÉ VÝCVIKY

1990 - 1995

VŠE PRAHA

Psychologie a sociologie v řízení firmy,

Účetnictví a finanční řízení.

2001 - 2007

FF UK PRAHA

Jednooborová klinická psychologie.

1999 - 2001

Ashridge Management College, UK

Postgraduální program Advanced Development for Developers. 

 • 2018 Kvantové snění, sebezkušenostní seminář pod vedením Roberta Mosse

 • 2007-2017 sebezkušenostní supervize metodou systemických rodinných konstelací, Mgr. Igor Pavelčák.

 • 2011 Hypnoterapeutický výcvik Česká psychiatrická asociace, Prof. Kratochvíl; Akreditovaný hypnoterapeut.

 • 2010 Certifikát lektora pro Focusingovou metodu práce s tělesnými pocity; Mgr. Igor Pavelčák.

 • 2007 Mezinárodní licence systemického koučování a systemické terapie, PaeDr. Mgr. Petr Parma

 • 2004 metoda One Brain 1. – 3. stupeň.

 • 2004 Reiki 1. a 2. stupeň.

 • 2002 Certifikát Americké psychologické asociace pro psychodiagnostické metody Hogan Assessments.

 • 2000 Mediace a vyjednávání, RNDr. Jiří Plamínek.

 • 1999 Coaching for Career Development and Professional Councelling, KPN Netherlands.

 • 1998 Koučování – základní a pokročilé techniky a principy, QED QUOD, MUDr. Mgr. Radvan Bahbouh.

Spoluautorství knihy "K čemu jsou diety?"

O autorech

 

Když mě na počátku roku 2015 požádal nestor výživového poradenství v ČR RNDr. Petr Fořt, abych do jeho připravované knihy napsala kapitolu o souvislostech nadváhy a duše, měla jsem obavy, zda si to mohu jako neznámý psycholog vůbec dovolit. Dalším spoluautorem je totiž MUDr. Vlasák, kterého určitě znáte díky jeho popisu typické ženské postavy typu "jablko" nebo "hruška". Ale nakonec jsem nabídku přijala, kapitolu napsala a tím jsem spáchala spoluautorství. Petr Fořt je důkladný, co se mapování stávajících trendů ve výživě týká, uvádí nejen návody, ale i vědecky podložená pro a proti... 


Na co se tedy můžete v knize těšit?

 

Kromě spousty odborných znalostí a poradenských zkušeností dodaných oběma pány (zahraniční výzkumy v oboru dietologie a výživy považuji za samozřejmost), si můžete přečíst o souvislosti váhy a rovnováhy braní a dávání v životě, podívat se, jak s výživou souvisí láska, matka. Původně jsem do psychologické kapitoly dala i rozbor pohádky "Hrnečku, vař!", ale paní redaktorka zasáhla a tuto pasáž vypustila s doporučením, ať si zájemci o hlubší poznání přijdou na seminář... Berte to tedy jako pozvánku. Protože tahle pohádka, je o podstatě nadváhy z pohledu situace duše! Víc neprozradím, přišli byste o pointu a já možnost setkat se s vámi na semináři :-). 

 

Knížka určitě bude dobrý tip na dárek pro kamarádku nebo jinou zvídavou ženu. 

Pro zvídavé čtenáře: Jak jsem se k psaní kapitoly dostala?

 

Sama nevím! Jako lektorka odborných seminářů působím od roku 2010 pro Alianci výživových poradců a od roku 2013 vedu psychologicky zaměřené semináře i pro organizaci Svět zdraví. V obou případech nepracuji s klienty výživového poradenství, ale s výživovými poradci. A na jednom setkání s poradci jsem potkala i Petra Fořta, se kterým od té doby poradensky spolupracuji. On na těle, já na duši. Možná proto mi nabídl účast ve své knize. V každém případě - moc si toho vážím! A děkuji osudu + Petrovi za takovou šanci. 

bottom of page